WWII Civilian Defense Personnel from Zone 23

(Allegheny County, Pennsylvania)

compiled by David M. Kupas

Copyright 2006 Community Library of Allegheny Valley

President Franklin D. Roosevelt created the Office of Civilian Defense (OCD) by Executive Order on May 20, 1941. OCD “coordinated federal, state, and local defense programs for the protection of civilians during air raids and other emergencies.”* Among the OCD volunteer services in which civilians participated were the Air Raid Warden and Fire Watcher services. Presented below are the names of the men, women, and students who volunteered for civilian defense duty in Zone 23 (Allegheny County, Pennsylvania) as gleaned from the Valley Daily News. Zone 23 consisted of the following sectors:

Sector 1: Cheswick and Harmar Township; Sector 2: Springdale and Sprindale Township; Sector 3: East Deer and Frazer Townships; Sector 4: First ward, Tarentum; Sector 5: Second and Third wards, Tarentum; Sector 6: Brackenridge; Sector 7: Natrona; Sector 8: Natrona Heights; Sector 9: Indiana Township; Sector 10: Russellton area; Sector 11: Culmerville area and Fawn Township.

The current list covers the period from February 24, 1942, through June 17, 1942. Additional names will be added as they are researched.

*Records of the office of Civilian Defense. Available at http://www.archives.gov/research/guide-fed-records/groups/171.html#171.1. Accessed May 26, 2006.

Browse all the names or begin by searching for a surname starting with:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Name Sector or Zone Unit Position
A
Aaron, James Sector 6 n.a. Fire Watcher
Aber, Lee Zone 23 n.a. Assistant Supervisor
Aber, William L. [Sector 10] n.a. n.a
Adam, Helen Sector 10 n.a. Warden
Adamik, Clara K. Sector 3 n.a. Warden
Adams, Claude Sector 7 n.a. Warden
Adams, Katherine Sector 8 n.a. n.a
Adams, Mrs. Clarence Sector 11 n.a. Warden
Adams, Mrs. Marion Sector 8 n.a. n.a
Affrica, Louis Sector 6 n.a. n.a
Allen, Albert Sector 5 n.a. Watcher
Allen, E. R. [Sector 10] n.a. n.a
Allen, Helen Sector 8 n.a. n.a
Allen, Milford Sector 2 n.a. Warden
Altany, Frank G. Sector 6 n.a. n.a
Altany, Mary Sector 6 n.a. Warden
Altmeyer, Jack Sector 8 n.a. n.a
Alvarez, Joseph Sector 6 n.a. Warden
Anderson, Mary Sector 6 n.a. Warden
Anderson, Mary Anna Sector 1 n.a. Warden
Anderson, Roscoe Sector 9 n.a. Fire Watcher
Andrews, James Sector 2 n.a. n.a
Andriko, David Sector 10 n.a. Warden
Andriko, Marge Sector 10 n.a. Warden
Anthony, Louise Sector 5 n.a. Warden
Arensburg, Geo. W. Sector 6 n.a. n.a
Armel, Frank L. Sector 1 n.a. n.a
Armel, Virginia A. Sector 1 n.a. Warden
Armstrong, Lawrence Sr. Sector 2 n.a. Warden
Arnold, Nancy Sector 7 n.a. Warden
Artac, John Sector 2 n.a. n.a
Artar, Irene Sector 2 n.a. Warden
Athey, Frances A. n.a n.a. Church Warden Brigade
Atkinson, Frank M. Sector 6 n.a. n.a
Augustine, Louis F. Sector 7 n.a. n.a
B
Bailie, Robert T. Sector 3 n.a. n.a
Baird, John M. Sector 8 n.a. n.a
Balazik, Andrew Sector 2 n.a. Warden
Balcom, Myrtle Sector 2 n.a. Warden
Balcom, Wilson Sector 2 n.a. n.a
Baldwin, Clyde Sector 3 n.a. Fire Watcher
Balish, John Sector 5 n.a. Warden
Ballintine, O. P. Zone 23 n.a. Supervisor of Instructors
Balog, Alberta Sector 6 n.a. Warden
Balog, Joseph Sector 6 n.a. Warden
Balucha, John Sector 8 n.a. Fire Watcher
Bancroft, Barbara Sector 9 n.a. n.a
Bancroft, George Sector 9 n.a. n.a
Barbiaux, George Sector 5 n.a. n.a
Barclay, Adeline Sector 7 n.a. n.a
Bargerstock, L. W. Sector 8 n.a. n.a
Bark, M. C. Sector 8 n.a. n.a
Barr, Audrey Sector 6 n.a. Warden
Barr, Mary Sector 6 n.a. Warden
Bartholic, Jack Sector 5 n.a. n.a
Batcher, Audrey Sector 9 n.a. n.a
Battrell, Kenneth Sector 1 n.a. Fire Watcher
Beacom, Frank Sector 2 n.a. n.a
Bechtold, Helen Sector 9 n.a. n.a
Bednarik, Olive Sector 7 n.a. Warden
Beers, Harry D. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Beiber, Marjorie Sector 4 n.a. Warden
Benes, Charles V. Sector 3 n.a. n.a
Benline, Margaret Sector 1 n.a. Warden
Bennett, D. J. Zone 23 n.a. Sector 9 Instructor
Bennett, Olis E. n.a n.a. Church Warden Brigade
Berger, Earl P. Sector 2 n.a. n.a
Berkes, August Sector 1 n.a. n.a
Berkes, Ralph Sector 8 n.a. n.a
Berkley, O. I. Sector 2 n.a. Warden
Betush, Rudolph Sector 3 n.a. Warden
Bevington, Alma n.a n.a. Church Warden Brigade
Bevington, Robert W. n.a n.a. Church Warden Brigade
Bielek, John Sector 7 n.a. Warden
Biser, John Sector 9 n.a. Warden
Bish, Dorothy Sector 6 n.a. Warden
Bishop, Henry T. Zone 23 n.a. Sector 8 Instructor
Black, Arthur Sector 4 n.a. n.a
Black, Charles Sector 10 n.a. Fire Watcher
Black, Mrs. David Sector 1 n.a. Warden
Black, William W. Sector 8 n.a. Fire Watcher
Blair, George Sector 2 n.a. n.a
Bloom, Harry Sector 1 n.a. Warden
Bock, Joe Sector 6 Post No. 1, Brackenridge n.a
Bohn, George Sector 11 Post No. 2, Culmerville Junior Warden
Boles, Chester Sector 10 n.a. Fire Watcher
Boles, Nettie Sector 10 n.a. Warden
Bonarett, Agnes Sector 3 n.a. n.a
Boncella, John L. Sector 7 n.a. n.a
Bongiovanna, Grace Sector 10 n.a. Warden
Borland, William Sector 1 n.a. Fire Watcher
Bossart, Paul [Sector 10] n.a. n.a
Bouch, Oscar Sector 8 n.a. n.a
Bouchet, Lucian L. Sector 8 n.a. Warden
Bournique, Leon Sector 5 n.a. n.a
Bowser, F. K. n.a n.a. Church Warden Brigade
Bowser, Raymond Sector 2 n.a. n.a
Boyd, R. Harper Sector 8 n.a. Fire Watcher
Boyer, John Sector 1 n.a. Fire Watcher
Boyer, Paul Sector 9 n.a. Warden
Brashear, Josephine Sector 5 n.a. n.a
Braun, Kenneth Sector 8 n.a. Fire Watcher
Bright, David M. Sector 9 n.a. n.a
Briney, Harry Sector 1 n.a. Warden
Brinker, Edger Sector 2 n.a. n.a
Brinker, Ruth Sector 2 n.a. Warden
Brinley, Mrs. Herman Sector 4 n.a. n.a
Britton, Hugh Sector 4 n.a. n.a
Broglia, James Sector 10 n.a. Warden
Broughton, Charles S. Sector 8 n.a. n.a
Brown, Bernard J. Sector 5 n.a. n.a
Brown, William L. Sector 5 n.a. n.a
Bruce, Howard n.a n.a. Church Warden Brigade
Brucker, August Sector 8 n.a. Fire Watcher
Bruno, Nobeleski Sector 3 n.a. Fire Watcher
Bruno, Stephen C. Zone 23 n.a. Sector 5 Instructor
Bryan, Thelma Sector 11 n.a. Warden
Buckles, Anna I. Sector 3 n.a. n.a
Buckles, Raymond Sector 8 n.a. Fire Watcher
Budz, Stanley Sector 11 n.a. Warden
Burbek, Josie Sector 10 n.a. Warden
Burdek, Leonard [Sector 10] n.a. n.a
Burger, Clyde C. [Sector 10] n.a. n.a
Burin, John Sector 8 n.a. n.a
Burk, Joseph Sector 3 n.a. n.a
Burket, Doris Sector 3 n.a. Warden
Burkett, Gilbert A. Sector 5 n.a. n.a
Burkett, Mary Sector 5 n.a. Warden
Burns, Gabriella Sector 5 n.a. n.a
Burns, Gertrude Sector 11 n.a. Warden
Burns, John C. Sector 5 n.a. n.a
Bush, Homer D. Sector 11 n.a. n.a
Bush, Lloyd Sector 9 n.a. Warden
Bush, Robert Sector 5 n.a. n.a
Butler, John R. Sector 7 n.a. Fire Watcher
Buydose, Anthony Sector 10 n.a. Fire Watcher
C
Cajka, Daniel Sector 10 n.a. Warden
Cajka, Daniel Sector 10 n.a. Fire Watcher
Calderelli, Guilio Sector 11 n.a. n.a
Calderilli, Givlio Sector 11 Post No. 5, Curtisville No. 1 Junior Warden
Calhoun, Edward Sector 9 n.a. n.a
Callender, Laird I. Sector 3 n.a. Warden
Callender, William Sector 8 n.a. n.a
Calligan, Helen I. Sector 7 n.a. Warden
Camanini, Joseph Sector 11 n.a. Warden
Camille, Thomas Sector 6 n.a. Warden
Camp, Florence Sector 4 n.a. n.a
Campbell, Elizabeth Sector 1 n.a. Warden
Campbell, Fred Sector 11 n.a. Warden
Campbell, Robert Sector 1 n.a. n.a
Capellman, Ermaline Sector 3 n.a. n.a
Carlisle, Elinor Sector 8 n.a. Warden
Carlisle, Frank Sector 8 n.a. n.a
Casey, Edmound Sector 2 n.a. n.a
Catherwood, James Sector 11 Post No. 3, Culmerville Junior Warden
Caz, Leo Sector 6 n.a. Warden
Cecchini, Orlando [Sector 10] n.a. n.a
Chambers, William Sector 11 Post No. 4, Curtisville No. 2 Junior Warden
Chantler, Glenn Sector 4 n.a. n.a
Chase, Irma Sector 10 n.a. Warden
Cheman, Andrew [Sector 10] n.a. n.a
Chodkowiki, Andrew Sector 7 n.a. n.a
Christie, Ardell n.a n.a. Church Warden Brigade
Christy, Annie Sector 11 n.a. Warden
Christy, Frank Sector 11 n.a. n.a
Christy, Harmar Sector 11 Post No. 3, Culmerville Senior Warden
Christy, Helen Sector 10 n.a. Warden
Christy, Jane Sector 10 n.a. Warden
Cieslinski, Irene Sector 7 n.a. Warden
Cisek, Lawrence T. Sector 3 n.a. Warden
Clark, Harold J. Sector 8 n.a. n.a
Cleis, Ernest Sector 6 n.a. Warden
Clever, Mary Elizabeth Sector 7 n.a. Warden
Clever, Robert Sector 7 n.a. Warden
Cloutman, Howard Sector 2 n.a. n.a
Cochran, Edna Sector 9 n.a. Warden
Colgan, Homer Sector 8 n.a. n.a
Colin, Louis L. Sector 8 n.a. n.a
Collins, Jules Sector 5 n.a. n.a
Compagnon, Clementine Sector 5 n.a. n.a
Conroy, George Sector 6 Post No. 1, Brackenridge n.a
Conwell, Anna Sector 6 n.a. Warden
Conwell, Anna Mae Sector 6 Post No. 1, Brackenridge Warden
Conwell, Lucille Sector 6 n.a. Warden
Conwell, Mrs. Steve Sector 6 Post No. 1, Brackenridge Warden
Conwell, Ray Sector 6 n.a. n.a
Conwell, Raymond Sector 6 Post No. 1, Brackenridge Senior Warden
Cooper, Blanche Sector 6 n.a. Warden
Corbett, Theodore J. Sector 7 n.a. n.a
Cordier, Mrs. Carmen Sector 3 n.a. n.a
Cornuet, Joseph Sector 6 n.a. Fire Watcher
Corter, Lee Zone 23 n.a. Sector 1 Instructor
Couch, S. L. Sector 1 n.a. n.a
Coward, Ralph Sector 5 n.a. n.a
Cox, Joseph [Sector 10] n.a. n.a
Cox, Marie Sector 10 n.a. Warden
Coy, J. W. Sector 2 n.a. Sector Warden
Coyle, Henry Sector 6 n.a. Warden
Coyle, James W. Sector 7 n.a. n.a
Craft, Charles B. [Sector 10] n.a. n.a
Craig, Abner P. Sector 5 n.a. Watcher
Craig, Laura Bell Sector 5 n.a. Warden
Crawford, Helen O. Sector 4 n.a. Warden
Crawford, John P. Jr. Sector 4 n.a. Warden
Cribbs, Fred G. Sector 4 n.a. Warden
Crisman, Vera C. Sector 1 n.a. Warden
Crooks, Mrs. Bennett Sector 6 Post No. 1, Brackenridge Warden
Crooks, Victoria Sector 6 n.a. Warden
Cross, Clarence Sector 9 n.a. Warden
Cruikshank, Mrs. L. M. Sector 4 n.a. n.a
Crytzer, G. A. Sector 8 n.a. n.a
Curstead, Wilbur J. Sector 10 n.a. Fire Watcher
Cushman, Herman [Sector 10] n.a. n.a
Cushman, Stella Sector 10 n.a. Warden
Cushman, Steve [Sector 10] n.a. n.a
D
Dahm, Frank Sector 7 n.a. Fire Watcher
Dahm, John Sector 7 n.a. Fire Watcher
D’Amico, Estelle Sector 11 n.a. Warden
Dando, Wm. J. Sector 6 n.a. n.a
Danner, Harriet Sector 5 n.a. n.a
Daubner, Ann V. Sector 5 n.a. n.a
Davidson, A. Wayne Sector 6 n.a. n.a
Davidson, Bertha Sector 6 n.a. Warden
Davidson, James Sector 8 n.a. n.a
Davidson, James Sector 2 n.a. Warden
Davidson, John Sector 6 n.a. Warden
Davis, Susie Sector 3 n.a. Fire Watcher
Davis, Wilmer Sector 7 n.a. Warden
Dawson, Albert Sector 4 n.a. Warden
Dean, Florence Sector 8 n.a. Warden
Dean, William Sector 8 n.a. n.a
DeBolt, D. R. Sector 2 n.a. n.a
DeBolt, Gertrude Sector 2 n.a. Warden
Debor, Alma Sector 6 n.a. Warden
Debor, Harold Sector 6 n.a. Warden
Deininger, William Sector 6 n.a. Warden
Delmontagne, Charles J. Sector 1 n.a. Warden
Delmontagne, Stella P. Sector 1 n.a. Warden
Denny, Frank Sector 8 n.a. Fire Watcher
Dequinze, Leona Sector 4 n.a. Warden
Dequinze, Robert O. Sector 4 n.a. Warden
Der_wicz, Martha Sector 7 n.a. Warden
Derringer, John Sector 5 n.a. Warden
Derringer, Mary Sector 5 n.a. Warden
Deskins, Robert Sector 6 n.a. Warden
Di Santi, Richard Sector 11 Post No. 4, Curtisville No. 2 Junior Warden
Dick, Clarence Sector 8 n.a. n.a
DiSanti, Elizabeth Sector 11 n.a. Fire Watcher
Dobrzynski, John Sector 7 n.a. Warden
Doerzabacher, Ralph Sector 9 n.a. n.a
Donnell, Jessie Sector 11 n.a. n.a
Dorn, Frances Sector 3 n.a. n.a
Dorn, Phillip G. Sector 3 n.a. n.a
Dougherty, Glenn Sector 6 n.a. n.a
Dougherty, Mildred Sector 6 n.a. n.a
Doutt, Laura Sector 8 n.a. Warden
Doverspike, Alda M. Sector 4 n.a. Warden
Doverspike, Simon J. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Drake, June Zone 23 n.a. Assistant Personnel Supervisor
Drumm, J. E. Sector 7 n.a. n.a
Dudics, Rudolph Sector 5 n.a. Watcher
Dugan, Mary Louise Sector 6 n.a. Warden
Duncan, Boyd Sector 11 n.a. Fire Watcher
Duncan, Elizabeth Sector 11 n.a. Warden
Duzinski, Mike Sector 7 n.a. Warden
Duzinski, Walter Sector 7 n.a. Warden
E
Eberline, Charles Sector 3 n.a. Fire Watcher
Eckenrod, George Sector 6 Post No. 1, Brackenridge n.a
Eckenrod, George Sector 6 n.a. Fire Watcher
Edlund, B. F. Zone 23 n.a. Assistant Supervisor
Edwards, Henry Sector 10 n.a. Fire Watcher
Ehman, Roy G. Sector 6 n.a. n.a
Elder, Harry [Sector 10] n.a. n.a
Emanuelson, H. L. Sector 6 n.a. n.a
Emerson, Edith Sector 8 n.a. n.a
Errico, Ann M. Sector 5 n.a. n.a
Eslep, William Sector 8 n.a. Fire Watcher
Esler, Frank Sector 4 n.a. n.a
Esler, Richard Zone 23 n.a. Sector 5 Instructor
Esser, Frank Sector 2 n.a. n.a
F
Fafinski, Mary W. Sector 7 n.a. Warden
Falconer, Robt. Sector 1 n.a. Warden
Falkner, Robert Sector 8 n.a. Fire Watcher
Falter, Flora E. Sector 3 n.a. n.a
Farbishel, Mary Sector 5 n.a. Warden
Farbishell, Mathias J. Sector 5 n.a. n.a
Farren, Mary Jane Sector 1 n.a. Warden
Feiertag, Charles Sector 9 n.a. n.a
Feil, John Sector 11 Post No. 5, Curtisville No. 1 Junior Warden
Fennell, Harvey Sector 5 n.a. n.a
Ferguson, Cuyler N. n.a n.a. Church Warden Brigade
Fero, Clara Sector 11 n.a. Warden
Ferrarie, David P. Sector 3 n.a. n.a
Fetter, Naomi E. Sector 6 n.a. n.a
Filak, Carl Sector 3 n.a. n.a
Filer, Lloyd J. Sector 2 n.a. n.a
Finke, Frank Sector 9 n.a. Warden
Fleming, LeRoy Sector 8 n.a. Warden
Flick, Sara A. Sector 4 n.a. Warden
Formento, James Sector 9 n.a. n.a
Formento, Steve Sector 9 n.a. n.a
Fort, Clementine Sector 3 n.a. Fire Watcher
Forte, Albert J. Sector 9 n.a. n.a
Foust, Ord G. Sector 4 n.a. n.a
Frank, C. Frederick n.a n.a. Church Warden Brigade
Fraze, William Sector 6 n.a. Warden
Frazier, Joseph Zone 23 n.a. Sector 10 Instructor
Frazier, W. H. Sector 3 n.a. n.a
Fulton, Bessie Sector 10 n.a. Warden
Furer, Walter Sector 8 n.a. n.a
Furtek, Helen Sector 10 n.a. Warden
G
Gainor, Thomas Sector 5 n.a. n.a
Gangloff, Albert K. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Gangloff, Margaret Sector 6 n.a. Warden
Gardner, Glenn E. Sector 5 n.a. n.a
Garvin, John Sector 5 n.a. Watcher
Gass, George Zone 23 n.a. Military Advisor
Gayhart, Foster Sector 2 n.a. Warden
Gensamer, Esther Sector 2 n.a. Warden
George, Edward Sector 10 n.a. Fire Watcher
Gernat, Andy Sector 5 n.a. Watcher
Gesczynski, Martin J. Sector 7 n.a. n.a
Gilbert, Chester Sector 5 n.a. Watcher
Gilkey, Kenneth Sector 2 n.a. n.a
Gillespie, Stan Sector 3 n.a. n.a
Girdwood, Andrew M. [Sector 10] n.a. n.a
Girdwood, Lois Sector 10 n.a. Warden
Gleinn, Joseph Sector 3 n.a. Fire Watcher
Glensky, Ray Sector 1 n.a. Fire Watcher
Glowacki, John R. Sector 7 n.a. n.a
Gobert, Lee Sector 4 n.a. n.a
Godfrey, Arthur Sector 5 n.a. Warden
Godlewski, Charles Sector 7 n.a. n.a
Goetz, Sanford C. Sector 5 n.a. n.a
Graczyk, Edward Sector 7 n.a. Warden
Graczyk, John B. Sector 7 n.a. n.a
Graham, Presley Sector 2 n.a. Fire Watcher
Graham, Richard Sector 1 n.a. Fire Watcher
Graham, Robert Sector 10 n.a. Warden
Gray, Robert Sector 8 n.a. Warden
Grazia, James Sector 7 n.a. Warden
Greco, Corine Sector 5 n.a. n.a
Green, Clark W. Sector 8 n.a. n.a
Grell, Elva J. Sector 6 n.a. n.a
Grell, William Sector 6 n.a. Warden, Fire Watcher
Griffin, James W. Jr. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Grill, Domenick Sector 11 Post No. 5, Curtisville No. 1 Senior Warden
Grine, Genevieve Sector 4 n.a. Warden
Grove, Chester A. Sector 8 n.a. n.a
Grove, Elva M. Sector 4 n.a. Warden
Grunden, George [Sector 10] n.a. n.a
Gruno, Edwina Sector 8 n.a. Warden
H
Haley, Chas. Sector 9 n.a. n.a
Hall, Thomas Sector 2 n.a. n.a
Halloin, Mae Sector 8 n.a. Warden
Halloin, William Sector 8 n.a. n.a
Halter, Lauretta Sector 9 n.a. Warden
Hamby, Dorothy Sector 8 n.a. n.a
Hamilton, Eva O. Sector 4 n.a. Warden
Hammer, Wm. J. Sector 7 n.a. n.a
Hammond, Robert W. Sector 8 n.a. n.a
Hanley, Mrs. E. J. Sector 8 n.a. n.a
Harbaugh, John Sector 11 Post No. 4, Curtisville No. 2 Senior Warden
Harbison, James C. Sector 8 n.a. n.a
Harmon, P. Blaine Sector 4 n.a. Warden
Harris, Charlotte Sector 8 n.a. n.a
Hartgett, Nathalia Sector 5 n.a. Warden
Hartig, Walter Sector 8 n.a. n.a
Hastee, Jeanette Sector 10 n.a. Warden
Haube, Olive C. Sector 4 n.a. Warden
Hawdon, George S. Sector 5 n.a. n.a
Hawkins, E. A. Sector 8 n.a. n.a
Hazlett, Arthur Sector 5 n.a. Watcher
Hazlett, Howard J. Sector 4 n.a. Warden
Hazlett, June E. Sector 4 n.a. Warden
Hazlett, Milton H. Sector 6 n.a. n.a
Hazlett, Mrs. E. O. Sector 7 n.a. Warden
Hazlett, Signe V. Sector 5 n.a. Warden
Heck, Henry Sector 8 n.a. n.a
Heck, John Sector 8 n.a. n.a
Heid, Leon W. Sector 4 n.a. n.a
Heilman, Anna Sector 5 n.a. Warden
Heilman, H. J. Zone 23 n.a. Sector 7 Instructor
Heilman, Martha Sector 8 n.a. n.a
Heilmann, H. J. Sector 7 n.a. n.a
Heinrichs, Jacob Sector 6 n.a. Warden
Heinrichs, Ruth Sector 6 n.a. Warden
Heinrichs, Theo. Sector 3 n.a. n.a
Hemphill, Clyde Sector 5 n.a. Watcher
Henry, R. C. Sector 5 n.a. n.a
Henry, William Sector 11 Post No. 3, Culmerville Junior Warden
Hepler, Floyd Sector 1 n.a. Fire Watcher
Hess, H. C. Sector 11 Post No. 2, Culmerville Junior Warden
Hess, James H. Sector 7 n.a. n.a
Heuser, H. H. Sector 5 n.a. n.a
Higgins, George E. Sector 9 n.a. n.a
Hill, Earl Sector 8 n.a. n.a
Hill, Edward W. Sector 3 n.a. n.a
Hill, Kathryn Sector 6 n.a. Warden
Hill, Mildred Sector 9 n.a. Warden
Hilliard, Ellanore Sector 6 n.a. Warden
Himber, Melvin Sector 6 n.a. Fire Watcher
Hoak, Charles Sector 5 n.a. Watcher
Hochbein, Leonard A. Sector 1 n.a. Fire Watcher
Hoffman, L. H. Sector 1 n.a. n.a
Hohman, Harold J. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Horenzy, Ann Sector 2 n.a. Warden
Houser, Ed. Sector 4 n.a. n.a
Hudson, Ray Sector 6 n.a. n.a
Hughes, Olive Sector 7 n.a. Warden
Humes, Margaret Sector 4 n.a. Warden
Hyp, John Sector 7 n.a. n.a
I
Ida, Rose Sector 2 n.a. Warden
Irvin, Ella Sector 8 n.a. n.a
Iskowitz, Harry Sector 2 n.a. Warden
J
Jackso_, Carl Sector 11 Post No. 6, Curtisville No. 1 Senior Warden
Jackson, Carl Sector 11 n.a. n.a
Jackson, Leonard Lewis Sector 7 n.a. n.a
Jacobs, Helen M. Sector 8 n.a. n.a
Jacobs, Norman G. Sector 8 n.a. Sector Warden
Jacques, Charles Sector 3 n.a. Warden
Jacques, Eugene L. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Jakubowski, Edward Sector 7 n.a. n.a
James, Harry E. Sector 4 n.a. Warden
Jastrebski, Victor Sector 7 n.a. n.a
Jerich, Charles Sector 1 n.a. n.a
Jerich, Julius Sector 1 n.a. n.a
Jezik, Mary Sector 5 n.a. n.a
Jezik, Paul Sector 5 n.a. Watcher
Johns, Martha Sector 11 n.a. Warden
Johnson, Thomas Sector 6 Post No. 1, Brackenridge n.a
Johnson, Thomas Sector 6 n.a. Warden
Johnston, C. W. Zone 23 n.a. Sector 2 Instructor
Johnston, Rennice Sector 8 n.a. Fire Watcher
Johnston, William A. Sector 8 n.a. n.a
Jones, Anderson Sector 4 n.a. n.a
Jones, Earl O. Sector 4 n.a. Fire Watcher
K
Kaduk, George F. [Sector 10] n.a. n.a
Kaminski, George Sector 7 n.a. n.a
Kaminski, Maeon Sector 3 n.a. Fire Watcher
Karns, Frances Sector 4 n.a. n.a
Kasakowski, Charles Sector 7 n.a. n.a
Keck, Mae Sector 10 n.a. Warden
Keefer, Elinor Sector 1 n.a. n.a
Keilman, Fred Sector 1 n.a. Fire Watcher
Keller, Mae Sector 3 n.a. n.a
Kelly, A. E. Sector 8 n.a. n.a
Kengor, Andrew Sector 3 n.a. n.a
Kennedy, Elizabeth A. Sector 4 n.a. Warden
Kennedy, John Sector 4 n.a. n.a
Kennedy, John F. Sector 4 n.a. Warden
Kennedy, Raymond Sector 11 Post No. 1, Fawn Township Junior Warden
Kennedy, W. C. Sector 8 n.a. n.a
Kern, Arthur W. Sector 4 n.a. Warden
Kern, Elvira M. Sector 4 n.a. Warden
Kessler, Leroy Sector 4 n.a. n.a
Ketchman, Catherine Sector 8 n.a. n.a
Ketchman, John Sector 8 n.a. Fire Watcher
Ketchman, Roland Sector 8 n.a. n.a
Kientz, Grace D. Sector 4 n.a. Warden
Kimes, Ruth Sector 5 n.a. n.a
Kinniburgh, David Sector 10 n.a. Fire Watcher
Kirchner, Gabriel Jr. Sector 10 n.a. Fire Watcher
Kirkpatrick, William Sector 2 n.a. Warden
Kish, Paul J. Sector 5 n.a. Watcher
Klemens, John Sector 7 n.a. Warden
Klingensmith, Sam Sector 8 n.a. Fire Watcher
Klucinec, John S. Sector 5 n.a. n.a
Kobylarz, Charles n.a n.a. Church Warden Brigade
Koenig, Edward J. Sector 7 n.a. n.a
Kollar, Anne Sector 3 n.a. Warden
Kollar, Michael Jr. Sector 3 n.a. Warden
Koprivnikar, Bertha Sector 5 n.a. Warden
Korpanty, Gracian Sector 7 n.a. n.a
Kort, Edward Sector 6 n.a. Fire Watcher
Kosmal, Anthony L. Sector 4 n.a. Warden
Koster, Cecelia Sector 7 n.a. Warden
Koziol, Pauline Sector 10 n.a. Warden
Kremer, John Sector 1 n.a. Warden
Krivonyak, Margaret Sector 5 n.a. Warden
Krivonyak, Michael n.a n.a. Church Warden Brigade
Krotzer, John Sector 9 n.a. Warden
Krzeminski, Joseph Sector 7 n.a. Warden
Kuhn, Brooks Sector 4 n.a. n.a
Kuhn, Elmer P. Sector 1 n.a. n.a
Kulikoski, Stella Sector 7 n.a. Warden
Kuniak, Andrew Sector 5 n.a. Watcher
Kunkle, L. G. Sector 2 n.a. Fire Watcher
Kutsch, Margaret Sector 5 n.a. Warden
L
LaCroix, Francis Sector 5 n.a. Warden
LaMarche, Rosella Sector 1 n.a. Warden
Landino, F. [Sector 10] n.a. n.a
Lascek, Stephen Sector 8 n.a. n.a
Laufer, Fred Sector 11 Post No. 1, Fawn Township Junior Warden
Laufer, Fred J. Sector 11 n.a. n.a
Laurent, Jules Sector 3 n.a. n.a
Lavette, Harold H. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Lawrence, Mrs. John W. Sector 9 n.a. n.a
Lebboroni, Alfr Sector 11 Post No. 2, Culmerville Junior Warden
Lebboroni, Alfred Sector 11 n.a. n.a
Leezer, Earl Sector 6 n.a. Warden
Leighlitner, Lillian Sector 6 n.a. n.a
Liech, Casper Sector 2 n.a. Warden
Linder, Cyril S. Sector 4 n.a. n.a
Lindquist, Glenn H. Sector 5 n.a. Sector Warden
Lindquist, Sally Sector 4 n.a. n.a
Lippert, Mary Sector 8 n.a. Warden
Lockerman, Samuel Sector 1 n.a. n.a
Losee, Franklin V. n.a n.a. Church Warden Brigade
Lucas, Edward C. n.a n.a. Church Warden Brigade
Lucas, Sylvia Sector 7 n.a. Warden
Lud, Lippert Sector 6 Post No. 1, Brackenridge Fire Watcher
Lyons, Thomas Sector 9 n.a. Fire Watcher
M
Mahaffey, Thelma P. Sector 4 n.a. Warden
Maleski, John Sector 7 n.a. n.a
Mallonee, Clyde Sector 5 n.a. Watcher
Malone, James Sector 3 n.a. n.a
Mang, Roy E. Sector 4 n.a. Warden
Marcis, John M. n.a n.a. Church Warden Brigade
Marhefka, Irene Sector 7 n.a. Warden
Markie, Anna Sector 3 n.a. n.a
Marshall, Helen Sector 11 n.a. Fire Watcher
Marshall, Robert F. Sector 8 n.a. n.a
Marshall, Russell Sector 6 n.a. Warden
Marshall, Samuel n.a n.a. Church Warden Brigade
Marshall, Samuel Sector 11 n.a. Fire Watcher
Marsili, Collie Sector 10 n.a. Warden
Marsili, Perina Sector 10 n.a. Warden
Marsili, Rom [Sector 10] n.a. n.a
Martin, Ida Sector 9 n.a. Warden
Mason, Joseph Sector 11 n.a. Fire Watcher
Matthews, Jean Sector 10 n.a. Warden
Maze, Clair Sector 8 n.a. Fire Watcher
McBurney, Ellwood Sector 7 n.a. n.a
McCandless, Ray Sector 5 n.a. n.a
McClure, Lulu Sector 6 n.a. Warden
McCoy, Raymond E. Sector 6 n.a. n.a
McCullough, Dora Sector 3 n.a. Warden
McCullough, LaVerne Sector 3 n.a. Warden
McCurdy, Vincent Sector 8 n.a. Fire Watcher
McGeary, Paul Sector 6 n.a. n.a
McGinley, Betty K. Sector 4 n.a. Warden
McGinley, Paul Zone 23 n.a. Assistant Military Advisor
McGinnis, Ruth Sector 6 n.a. Warden
McGough, Catherine Sector 5 n.a. Warden
McGrath, Henry Sector 7 n.a. Warden
McGraw, Earl Sector 3 n.a. n.a
McGraw, Robert S. n.a n.a. Church Warden Brigade
McHarg, John Sector 11 Post No. 5, Curtisville No. 1 Junior Warden
McHarg, Walter Sector 11 Post No. 5, Curtisville No. 1 Junior Warden
McLaughlin, Alfred C. Sector 3 n.a. n.a
McMeans, Elizabeth Sector 8 n.a. Warden
McMeans, Roy Sector 8 n.a. n.a
McPhillany, Charles Sector 3 n.a. Warden
McQuiston, Geo. E. Sector 2 n.a. n.a
Meckley, Harvey Sector 11 Post No. 6, Curtisville No. 1 Junior Warden
Menken, Carrie Sector 4 n.a. Warden
Menken, E. J. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Mensch, Clarence Sector 8 n.a. Fire Watcher
Metcalf, Arthur Sector 8 n.a. n.a
Meyer, John Sector 8 n.a. Fire Watcher
Meyer, Marie Sector 8 n.a. Fire Watcher
Michalski, Edmund N. Sector 7 n.a. n.a
Michnuk, Joseph Sector 6 n.a. Warden
Miersch, Grace Sector 9 n.a. Warden
Mierzelik, Elizabeth Sector 11 n.a. Fire Watcher
Millen, A. J. Sector 8 n.a. n.a
Miller, Celeste Sector 2 n.a. Warden
Miller, Crell D. Sector 5 n.a. n.a
Miller, Ella Mae Sector 10 n.a. Warden
Miller, Ernest Sector 5 n.a. Watcher
Miller, Gilbert Sector 2 n.a. Warden
Miller, Grover Sector 2 n.a. Fire Watcher
Miller, Harry A. Sector 9 n.a. n.a
Miller, Joseph Sector 2 n.a. Fire Watcher
Miller, Mary E. Sector 8 n.a. n.a
Miller, Paul C. Sector 2 n.a. n.a
Millheim, Charles R. Sector 1 n.a. n.a
Mills, Blair Sector 8 n.a. Warden
Mills, Ralph Sector 8 n.a. n.a
Minerich, George Sector 11 Post No. 5, Curtisville No. 1 Junior Warden
Mogesik, Frank Sector 8 n.a. Warden
Mohnier, Clarence Sector 11 n.a. n.a
Mondino, Anthony Sector 9 n.a. n.a
Monnier, Clarence Sector 11 Post No. 2, Culmerville Senior Warden
Montgomery, Mary Sector 10 n.a. Warden
Moody, James Sector 2 n.a. Fire Watcher
Moose, H. Blaine n.a n.a. Church Warden Brigade
Morgan, Harvey C. Sector 5 n.a. Warden
Morgan, Helen W. Sector 5 n.a. n.a
Morgan, Rose Sector 4 n.a. n.a
Morris, John Sector 9 n.a. Warden
Morrison, John A. Sector 1 n.a. Warden
Morton, Robt. P. Sector 6 n.a. n.a
Mosley, Harry Sector 4 n.a. Fire Watcher
Mosser, John Sector 2 n.a. n.a
Motosicke, Joseph Sector 5 n.a. Watcher
Mozena, Franklin P. Sector 4 n.a. Warden
Mueller, William Sector 6 n.a. Fire Watcher
Murdoch, Katherine Sector 9 n.a. Warden
Musco, Thomas Sector 1 n.a. Fire Watcher
Myers, Frances Sector 9 n.a. Warden
Myers, Lila Sector 6 n.a. Warden
N
Nagy, Grace Sector 3 n.a. n.a
Nalbach, Henry J. Sector 8 n.a. n.a
Namestka, August Sector 2 n.a. n.a
Nauman, Charles L. Sector 1 n.a. n.a
Nay, George Sector 11 n.a. Warden
Neaman, Mrs. Samuel Sector 7 n.a. n.a
Nease, George Zone 23 n.a. Sector 4 Instructor
Nelson, Cecil C. Sector 7 n.a. n.a
Nelson, Donald J. Sector 1 n.a. n.a
Nicholas, Harry Sector 2 n.a. Warden
Nicholaus, Albert Sector 5 n.a. n.a
Nickel, Ernst R. Sector 9 n.a. n.a
Nitoski, Joseph Sector 7 n.a. Warden
Nolder, Melvin Sector 5 n.a. Warden
Nolder, Raymond Sector 7 n.a. Warden
Norris, A. C. Sector 8 n.a. n.a
Norris, Arthur [Sector 10] n.a. n.a
Norris, Charles Sector 11 n.a. Warden
Norris, Clarence Sector 11 n.a. Air Raid Warden
Norris, Clarence T. Sector 11 n.a. Sector Warden
Novosielski, Richard Sector 7 n.a. n.a
Nulty, George W. Sector 8 n.a. n.a
Nyka, Charles Sector 7 n.a. Warden
O
Oakes, Grover Sector 8 n.a. Fire Watcher
Oblinger, Robert Sector 4 n.a. n.a
Odre, Mike Sector 5 n.a. n.a
Ogershok, Mike Sector 9 n.a. n.a
Oliver, Joseph W. Sector 9 n.a. n.a
Olson, Armond Sector 6 n.a. n.a
O’Malley, Myrtle Sector 5 n.a. n.a
Opp, Philip E. Sector 8 n.a. n.a
Opp, Rebecca Sector 8 n.a. Warden
Oravitz, Kathleen Sector 5 n.a. n.a
Orf, Herman Sector 3 n.a. n.a
Orr, J. Samuel Sector 2 n.a. Fire Watcher
Orris, Albert Sector 5 n.a. n.a
Orris, Clarence R. Sector 3 n.a. n.a
Orris, Helen J. Sector 3 n.a. n.a
Orris, Walter L. Sector 3 n.a. n.a
Ort, Aubrey Sector 6 n.a. Warden
Osmond, Josiah n.a n.a. Church Warden Brigade
P
Pagani, Dom [Sector 10] n.a. n.a
Painter, N. H. Sector 5 n.a. n.a
Pakulski, Helen Sector 7 n.a. Warden
Palm, Herman Sector 3 n.a. Fire Watcher
Palmer, E. S. Sector 2 n.a. n.a
Papielo, Leo Sector 2 n.a. Warden
Parfitt, Mrs. George Sector 4 n.a. n.a
Parovich, Ben Sector 11 n.a. n.a
Pate, Alex Sector 1 n.a. Fire Watcher
Patrick, Betty Sector 8 n.a. n.a
Patrick, Howard Sector 8 n.a. Fire Watcher
Patterson, Robert Sector 4 n.a. Warden
Patz, G. H. Sector 5 n.a. n.a
Paustenbach, Raymond F. Sector 6 n.a. n.a
Pavitt, Roy M. Sector 4 n.a. Warden
Peck, William E. Sector 1 n.a. n.a
Peiffer, Clair Sector 8 n.a. Warden
Pelchor, August Sector 7 n.a. Warden
Perkins, E. R. Sector 4 n.a. Warden
Perry, P. E. Sector 5 n.a. n.a
Persanski, Ralph Sector 7 n.a. Warden
Persun, J. Lyle Sector 4 n.a. Fire Watcher
Peters, Frances Sector 6 n.a. Warden
Peters, John Sector 6 n.a. Warden
Peterson, Harry M. n.a n.a. Church Warden Brigade
Petika, Paul Sector 9 n.a. n.a
Petrosky, Nellie Sector 10 n.a. Warden
Pettmeny, Mike Sector 2 n.a. Warden
Phillips, Homer Sector 2 n.a. n.a
Phillips, Minnie Sector 2 n.a. Warden
Phillips, R. L. Sector 2 n.a. n.a
Phillips, Ruth Sector 2 n.a. Warden
Pilston, Edgar R. Sector 4 n.a. n.a
Pilston, William P. Sector 4 n.a. Warden
Pochan, George Sector 3 n.a. Fire Watcher
Powelson, W. C. Sector 4 n.a. n.a
Prager, George H. Sector 3 n.a. n.a
Presley, Charles R. Sector 5 n.a. n.a
Presley, Royden C. Sector 4 n.a. Warden
Presley, William Sector 5 n.a. n.a
Presseau, Albert Sector 5 n.a. Warden
Progar, James Jr. Sector 2 n.a. n.a
Prusinowski, Walter Sector 7 n.a. Warden
Pryjomski, Steve Sector 7 n.a. Warden
Pszczolkowski, Edward Sector 7 n.a. Warden
Ptas____ski, Virginia Sector 2 n.a. Warden
Pusinowski, Thomas Sector 7 n.a. n.a
Pysh, Theodore Sector 10 n.a. Fire Watcher
Q
Quigley, Joseph S. Sector 6 n.a. Sector Warden
R
R_ll, Olive Sector 8 n.a. n.a
Rae, Emily Sector 2 n.a. Warden
Rakowski, Charles Sector 1 n.a. Warden
Rakowski, Wilhelmina Sector 1 n.a. Warden
Rakulski, Edward Sector 7 n.a. n.a
Ramsey, Frank C. n.a n.a. Church Warden Brigade
Ramspacher, George Sector 9 n.a. Warden
Ramspacher, Thelma Sector 9 n.a. Warden
Rankin, Leona Sector 3 n.a. n.a
Rankin, Mrs. Sector 11 n.a. Warden
Rearick, John Sector 2 n.a. n.a
Rebrey, John Sector 11 Post No. 6, Curtisville No. 1 Junior Warden
Rebrey, John Jr. Sector 11 n.a. n.a
Reczynski, Frank Sector 7 n.a. n.a
Redys, Zigmunt Sector 7 n.a. n.a
Reesman, Howard Sector 5 n.a. Watcher
Rehner, Lewis Sector 8 n.a. n.a
Reinehr, J. A. Sector 4 n.a. Warden
Renois, Earl Sector 1 n.a. Warden
Renshaw, W. G. Sector 8 n.a. n.a
Ricci, Joe [Sector 10] n.a. n.a
Riddle, C. Wayne Sector 4 n.a. Warden
Ripper, Paul Sector 8 n.a. n.a
Rittman, Alma Sector 10 n.a. Warden
Rittman, Louis [Sector 10] n.a. n.a
Robb, Floyd Sector 9 n.a. Fire Watcher
Roenick, Ann Jean Sector 6 n.a. Warden
Roenick, Theresa Sector 6 n.a. Warden
Roessing, Theodore Sector 5 n.a. n.a
Rogers, Harry Sector 8 n.a. Fire Watcher
Rogers, James Sector 5 n.a. Warden
Romanovich, John Sector 9 n.a. n.a
Rose, David I. n.a n.a. Church Warden Brigade
Rosser, David Sector 11 Post No. 1, Fawn Township Junior Warden
Rowe, Dorothy Sector 11 n.a. Warden
Rudert, Stanley Sector 4 n.a. Fire Watcher
Rudolph, John Sector 8 n.a. Fire Watcher
Ruedinger, Karl Sector 8 n.a. n.a
Ruffner, N. Clyde Sector 11 Post No. 1, Fawn Township Junior Warden
Rumbaugh, Wayne Sector 6 Post No. 1, Brackenridge n.a
Rupert, Charles L. Sector 2 n.a. n.a
Rupert, Floyd Sector 5 n.a. n.a
Rush, Harry Sector 9 n.a. n.a
Rusiewicz, George L. Sector 7 n.a. n.a
Rychlinski, Stanley Sector 7 n.a. n.a
Rykacesky, Fred Sector 6 n.a. n.a
S
Sabatini, Albert [Sector 10] n.a. Sector Warden
Sabo, Paul W. [Sector 10] n.a. n.a
Sabola, James Sector 2 n.a. n.a
Sacks, Edward Zone 23 n.a. Sector 1 Instructor
Sadler, Charles Sector 10 n.a. Fire Watcher
Sakala, Andrew Sector 3 n.a. Fire Watcher
Sakala, Joseph P. Sector 3 n.a. n.a
Salata, Michael Sector 7 n.a. n.a
Salchi, Raymond n.a n.a. Church Warden Brigade
Sallade, Martin A. Sector 9 n.a. Sector Warden
Salsgiver, Mary Sector 4 n.a. Fire Watcher
Salsgiver, Wilber B. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Sample, Daniel Sector 8 n.a. Fire Watcher
Sample, Kathryn Sector 5 n.a. n.a
Say, Walter J. Sector 6 n.a. n.a
Schlicker, Albert Sector 8 n.a. n.a
Schmidt, Clifton Sector 9 n.a. n.a
Schmidt, Jean Sector 5 n.a. Warden
Schmidt, Margaret A. Sector 5 n.a. n.a
Schmitt, Charles Sector 8 n.a. n.a
Schmitt, George Sector 6 n.a. Fire Watcher
Schmitz, W. G. Zone 23 n.a. Sector 3 Instructor
Scholl, Lester E. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Schonchert, John Sector 1 n.a. Fire Watcher
Schrecengost, Adam Zone 23 n.a. Personnel Supervisor
Schroder, W. C. [Sector 10] n.a. n.a
Schroeder, Margaretta Sector 9 n.a. n.a
Schroth, Mayme U. Sector 4 n.a. Warden
Schutzler, Carl Sector 9 n.a. n.a
Schwartz, William F. Sector 4 n.a. Warden
Scott, Chas. W. Sector 6 n.a. n.a
Scott, Genevieve Sector 6 n.a. n.a
Seaman, H. B. Sector 8 n.a. n.a
Seft, Junior Sector 6 Post No. 1, Brackenridge n.a
Sefton, F. Ligget Sector 4 n.a. Fire Watcher
Sefton, William Sector 8 n.a. Fire Watcher
Severn, Joseph Jr. Sector 8 n.a. Warden
Shaughnesy, John n.a n.a. Church Warden Brigade
Shearer, Ruth Sector 6 n.a. Warden
Shearn, Martin Sector 5 n.a. n.a
Shirley, Everett Sector 11 n.a. Warden
Shook, William M. Sector 8 n.a. n.a
Shrader, Glenn Sector 2 n.a. n.a
Shumaker, Paul Sector 8 n.a. Warden
Silverman, A. J. Sector 6 n.a. Warden
Simms, Frank Sector 1 n.a. Warden
Singleton, Helen Sector 3 n.a. n.a
Singleton, Samuel I. Sector 3 n.a. n.a
Singleton, William Jr. Sector 11 n.a. Warden
Slack, Edward Sector 2 n.a. Fire Watcher
Slaughter, Maude Sector 8 n.a. n.a
Slovenec, Mike Sector 9 n.a. n.a
Smeltzer, W. G. n.a n.a. Church Warden Brigade
Smith, Aber Sector 4 n.a. n.a
Smith, Ellen W. Sector 4 n.a. Warden
Smith, Florence Sector 6 n.a. n.a
Smith, Francis Sector 5 n.a. Watcher
Smith, John H. Sector 9 n.a. n.a
Smith, Newt Sector 11 n.a. Warden
Smith, Russell E. Sector 4 n.a. Sector Warden
Smolic, Anna Sector 11 n.a. Fire Watcher
Smolic, Mike Sector 11 Post No. 3, Culmerville Junior Warden
Snebold, Elizabeth Sector 7 n.a. n.a
Snowden, Mayme Sector 8 n.a. Warden
Snowden, W. F. Sector 8 n.a. n.a
Sober, Clifford Sector 5 n.a. Watcher
Soeder, Bernard Sector 9 n.a. Warden
Souffrant, Edith Sector 9 n.a. Warden
Sowinski, Anthony Sector 7 n.a. Warden
Spencer, John Sector 7 n.a. Warden
Spicher, John Sector 6 n.a. Fire Watcher
Spickert, John H. Sector 9 n.a. n.a
Spiess, Harold C. Sector 8 n.a. Fire Watcher
Squires, W. Kenneth Sector 9 n.a. n.a
Srdoc, Ernest Sector 3 n.a. n.a
St. Clair, Ralph J. Sector 2 n.a. n.a
Stackowiak, Henrietta Sector 7 n.a. Warden
Stanger, Ralph Sector 9 n.a. Warden
Stankovich, Edward Sector 9 n.a. n.a
Stark, Melvin Sector 6 n.a. Fire Watcher
Starke, Ernest F. Sector 4 n.a. Warden
Starke, Russell P. Sector 4 n.a. n.a
Starr, Edwin E. n.a n.a. Church Warden Brigade
Stauffer, Elsie Sector 2 n.a. Warden
Stepp, Emerson J. Sector 8 n.a. n.a
Stepp, Merle L. [Sector 10] n.a. n.a
Stewart, Don Sector 6 Post No. 1, Brackenridge n.a
Stewart, Homer M. Sector 3 n.a. Fire Watcher
Stewart, Hope Sector 6 Post No. 1, Brackenridge Warden
Stewart, James Sector 6 Post No. 1, Brackenridge n.a
Stipanovich, Mary Sector 2 n.a. Warden
Stone, Edward H. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Stossel, John Sector 2 n.a. Fire Watcher
Stout, Earl R. [Sector 10] n.a. n.a
Straka, Joseph P. n.a n.a. Church Warden Brigade
Strayer, Ann Sector 10 n.a. Warden
Strobel, Marie Sector 8 n.a. n.a
Strub, Andrew Sector 6 n.a. Fire Watcher
Stuart, George D. Zone 23 n.a. Zone Warden
Stuart, Ray R. Sector 6 n.a. Warden
Stuchell, Mary Ellen Sector 6 n.a. Warden
Stultz, Kenneth Sector 6 n.a. Warden
Stultz, Nellie Sector 6 n.a. Warden
Sukoskey, John Sector 11 Post No. 4, Curtisville No. 2 Junior Warden
Suran, F. E. Sector 5 n.a. n.a
Sutch, Gertrude C. Sector 3 n.a. Warden
Sutton, Merle Sector 4 n.a. Fire Watcher
Sweet, Edgar Sector 2 n.a. Warden
Szarnicki, Sabina Sector 7 n.a. Warden
T
Taliani, Marie Sector 10 n.a. Warden
Taylor, Mary Sector 6 n.a. Warden
Thomas, Beulah Sector 8 n.a. Warden
Thomas, Merle Sector 8 n.a. n.a
Thompson, Doris Sector 2 n.a. Warden
Thompson, Ethel M. Sector 4 n.a. Warden
Thompson, Grace Sector 2 n.a. Warden
Thompson, Ruth Sector 5 n.a. Warden
Thompson, Virginia Sector 2 n.a. Warden
Thompson, Walter Sector 2 n.a. n.a
Tomb, Ann St. C. Sector 9 n.a. n.a
Tomb, Howard L. Sector 9 n.a. n.a
Trenski, Frank Sector 7 n.a. n.a
Truby, Clinton Sector 6 n.a. Fire Watcher
Tryniszewski, Frank Sector 7 n.a. Warden
Tucker, Charles S. Sector 2 n.a. n.a
Tucker, Ralph Zone 23 n.a. Sector 4 Instructor
U
Underhill, LeRoy Sector 2 n.a. Warden
V
Valasek, Clement A. Sector 3 n.a. n.a
Valerio, James Sector 10 n.a. Warden
Valla, Frank Sector 2 n.a. n.a
VanHorst, Carmel Sector 6 n.a. Warden
VanTine, Ann Sector 5 n.a. Warden
Vargo, Bette M. Sector 5 n.a. Watcher
Venables, J. William Sector 4 n.a. n.a
Verbanic, George Sector 9 n.a. n.a
Vertachnik, Florian Sector 1 n.a. Fire Watcher
Vertachnik, Irene Sector 1 n.a. Fire Watcher
Vida, Irene Sector 10 n.a. Warden
Vida, Michael [Sector 10] n.a. n.a
Vidic, Louis [Sector 10] n.a. n.a
Vidic, Tony Sector 10 n.a. Fire Watcher
Vollmer, Raymond n.a n.a. Church Warden Brigade
Vorp, Arthur M. Sector 8 n.a. n.a
Vought, Thomas Sector 1 n.a. Sector Warden
W
Wagner, Leo Sector 8 n.a. Warden
Walchar, Stanley Sector 8 n.a. n.a
Walker, Anne Sector 5 n.a. Warden
Walker, Dale F. Sector 4 n.a. n.a
Walker, Wilfred Sector 5 n.a. Watcher
Walmsley, Geo. Jr. Sector 9 n.a. n.a
Walsh, William H. Sector 7 n.a. Fire Watcher
Walsli, Cecil Sector 7 n.a. Warden
Waltenbaugh, Dorothy Sector 4 n.a. Warden
Walter, C. P. Sector 8 n.a. n.a
Walters, Henry Sector 6 n.a. Fire Watcher
Walters, Margaret Sector 6 n.a. Warden
Walters, Mrs. Albert Sector 6 Post No. 1, Brackenridge Warden
Ward, Pat M. [Sector 10] n.a. n.a
Ward, Richard D. Sector 6 n.a. n.a
Wasilowski, Barney Sector 7 n.a. n.a
Weeter, R. L. Sector 3 n.a. n.a
Weleski, Edward Michael Sector 7 n.a. Warden
Welsh, James T. Zone 23 n.a. Sector 6 Instructor
Wesoleski, Theodore Sector 7 n.a. n.a
Wesolowski, Stanley Sector 7 n.a. n.a
Wetter, Charles Sector 7 n.a. n.a
Wetter, Regis Sector 7 n.a. n.a
Wheeler, Paul Sector 8 n.a. Fire Watcher
White, Ralph Sector 8 n.a. n.a
Whitecomb, Mike [Sector 10] n.a. n.a
Whitehead, George Sector 11 Post No. 6, Curtisville No. 1 Junior Warden
Whitlatch, Charles n.a n.a. Church Warden Brigade
Whitmire, Clyde Sector 6 n.a. Warden
Wicklone, F. H. Sector 1 n.a. n.a
Widmaier, Henry Sector 10 n.a. Fire Watcher
Widmer, Joseph Sector 8 n.a. Fire Watcher
Wilcox, John C. Sector 4 n.a. Warden
Wilcox, Lorraine E. Sector 4 n.a. Warden
Wilcox, Margaret Sector 4 n.a. Warden
Wilcox, Mary L. Sector 4 n.a. Warden
Wilson, Wilbert T. n.a n.a. Church Warden Brigade
Wise, Wilson Sector 11 n.a. Fire Watcher
Wisnick, Mary Sector 11 n.a. Fire Watcher
Wissinger, Birdie Sector 5 n.a. Warden
Wissinger, C. A. Sector 5 n.a. Watcher
Wood, Frances Sector 10 n.a. Warden
Wood, H. W. Sector 11 n.a. n.a
Woods, Homer W. Sector 11 Post No. 1, Fawn Township Senior Warden
Woods, Warren Sector 11 n.a. Warden
Woytowicz, Stanley Sector 7 n.a. Warden
Wright, John Sector 1 n.a. n.a
Wright, Lee O. Sector 4 n.a. Fire Watcher
Y
Yangula, Michael Sector 7 n.a. n.a
Yankovic, Wm. J. Zone 23 n.a. Sector 11 Instructor
Yeagley, Howard Sector 2 n.a. n.a
Yeasted, Catherine Sector 5 n.a. Warden
Yeasted, James Sector 6 Post No. 1, Brackenridge n.a
Yeasted, James Sector 6 n.a. Warden
Yeloushan, Paul Sector 10 n.a. Fire Watcher
Yetter, J. W. Sector 8 n.a. n.a
Young, Raymond Sector 1 n.a. n.a
Young, Wilma Sector 1 n.a. Warden
Younghans, Hulda Sector 6 n.a. Warden
Yousko, Anna Sector 10 n.a. Warden
Zbieranowsky, John Sector 7 n.a. n.a
Z
Zbikowski, Alex Sector 7 n.a. Warden
Zdunkievicz, Gertrude Sector 7 n.a. Warden
Zdunkievicz, Josephine Sector 7 n.a. Warden
Zehler, Julius F. n.a n.a. Church Warden Brigade
Zembrzuski, Victor Sector 7 n.a. n.a
Ziendarski, Josephine Sector 7 n.a. Warden
Ziendarski, Kazamer Sector 7 n.a. Warden
Zimmerman, Irene Sector 4 n.a. Warden
Zimmerman, Joe Sector 6 Post No. 1, Brackenridge n.a
Zochi, Angelo [Sector 10] n.a. n.a

Leave a Reply


Login